Početna strana > Hronika > Petar Petković: Pozivanje Vlade na Išingerov plan predstavlja uspostavljanje „dobrosusedskih odnosa“ sa Prištinom
Hronika

Petar Petković: Pozivanje Vlade na Išingerov plan predstavlja uspostavljanje „dobrosusedskih odnosa“ sa Prištinom

PDF Štampa El. pošta
ponedeljak, 23. maj 2011.

Demokratska stranka Srbije optužila je danas Vladu da sa Prištinom razgovara o dobrosusedskim odnosima i da to dokazuje sve češćim pominjanjem primene "Išingerovog plana".

- Činjenica da i (šef pregovaračkog tima za pregovore s Prištinom) Borko Stefanović i vlast pominju mogućnost primenjivanja 'Išingerovog plana' kao modela budućeg odnosa Srbije i Kosova najbolji je dokaz da vlast vodi dijalog sa Prištinom o dobrosusedskim i međudržavnim odnosima - kazao je portparol DSS-a Petar Petković na konferenciji za novinare.

On je rekao da je plan nemačkog diplomate Volfganga Išingera o uspostavljanju odnosa Srbije i Kosova po uzoru na ugovor dve nezavisne nemačke države iz 1972. godine ponuđen Vladi još 2007, dok je na njenom čelu bio predsednik DSS-a Vojislav Koštunica, ali da je tada bio odbijen.

- Vlada Srbije, na čijem je čelu bio Vojislav Koštunica i DSS, takav predlog odbacila je još 2007. godine jer je bilo jasno da bi se primenom tog sporazuma uspostavili međudržavni odnosi Srbije i Kosova - kazao je Petković.

Portparol DSS-a poručio je predstavnicima vladajuće koalicije da pre razmatranja primene sporazuma dve Nemačke na situaciju između Srbije i Kosova pročitaju šta taj dokument u stvari predstavlja i da se njime podrazumeva uspostavljanje dobrosusedskih odnosa dve države.

On je ocenio da je aktuelna vlada počela da vodi takvu politiku 2008. godine, kada je potpisala Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju, u kome je, kako je kazao, jasno navedeno da je potrebno da Srbija uspostavi dobrosusedske odnose sa svojom južnom pokrajinom.

- Sve što sadašnja vlast govori, način na koji se vodi dijalog u Prištini, pa one (državne) zastavice koje su stajale na stolu dok je Borko Stefanović bio u Prištini... jasno ukazuju na to da je pravi i glavni ishod tih pregovora uspostavljanje dobrosusedskih odnosa sa Kosovom kroz sporazum dve Nemačke - zaključio je Petković.

(Beta)